Bella And Edward
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΠόρταλΕικονοθήκηΑναζήτησηLatest imagesΣύνδεσηΕγγραφή
Η συνέχεια της διάσημης σειράς βιβλίων έρχεται στα βιβλιοπωλεία στις 4 Αυγούστου με τίτλο «Midnight Sun» και αφηγείται την ιστορία του «Λυκόφωτος» από την πλευρά του Edward Cullen.
Πρόσφατα Θέματα
» Ashley's Greene blog
Emerald eyes - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΠαρ 17 Μαρ 2023 - 15:11 από Marzaki Cullen

» Τι ακουτε αυτη την στιγμη;
Emerald eyes - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΠαρ 4 Ιουν 2021 - 15:08 από April

» Bella And Edward - 11 χρόνια μετά
Emerald eyes - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤετ 6 Ιαν 2021 - 20:34 από Marzaki Cullen

» Συζήτηση για το Midnight Sun
Emerald eyes - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΚυρ 13 Δεκ 2020 - 17:38 από Katrin

» Robert Pattinson
Emerald eyes - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ 7 Σεπ 2020 - 21:40 από $ofi@ + Edward

» Infernal Devices - Κουρδιστός 'Αγγελος
Emerald eyes - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΠαρ 8 Μάης 2020 - 1:03 από evi

» Wallpapers by twins
Emerald eyes - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ 4 Μάης 2020 - 13:25 από Zafrina

» Twilight the movie
Emerald eyes - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΚυρ 3 Μάης 2020 - 12:07 από hiddenfantasy

» Vampire Diaries - TV Series
Emerald eyes - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ 13 Απρ 2020 - 12:11 από Zafrina

» New Moon the movie
Emerald eyes - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΠαρ 10 Απρ 2020 - 12:49 από Zafrina

Παρόμοια θέματα
Quote of the Week
"Bella is with Edward. She's a part of this family, and we protect our family."

Carlisle Cullen, Twilight
Character of the Week
Rosalie Lillian Hale

(born 1915 in Rochester, New York) is a member of the Olympic coven.

She is the wife of Emmett Cullen and the adoptive daughter of Carlisle and Esme Cullen, as well as the adoptive sister of Jasper Hale (in Forks, she and Jasper pretend to be twins), Alice, and Edward Cullen.

Rosalie is the adoptive sister-in-law of Bella Swan and adoptive aunt of Renesmee Cullen, as well as the ex-fiancée of Royce King II.
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Bella & Edward Playlist
Το μαργαριτάρι της Ροδεσίας

Στο κατώφλι µιας νέας εποχής για τη Ροδεσία, η Μάντριγκαλ, έχοντας χάσει τον άντρα της λίγες µονάχα ώρες µετά τον γάµο τους, θρήνησε βαθιά την απώλειά του και αποφάσισε να ζήσει µε τη θύµησή του. Όµως δεν φαντάστηκε ποτέ πως θα της ζητούσαν να πάρει τη θέση της συζύγου του βασιλιά.

Ο βασιλιάς Έντουαρντ, αφού γνώρισε την απόλυτη ευτυχία δίπλα στη γυναίκα που λάτρεψε όσο καµία, την Άµπερλιν, δέχτηκε το σκληρότερο χτύπηµα της µοίρας όταν εκείνη πέθανε πριν προλάβει να φέρει στον κόσµο το παιδί τους. Ωστόσο, προκειµένου ν' ανταποκριθεί στα βασιλικά του καθήκοντα και να χαρίσει έναν διάδοχο στη Ροδεσία, είναι υποχρεωµένος να παντρευτεί ξανά και απ' όλες τις υποψήφιες επιλέγει τη Μάντριγκαλ.

Μήπως όµως το όνοµα της νέας του συζύγου κουβαλά µια σκοτεινή µοίρα; Άραγε υπάρχει ελπίδα να αλλάξει το πεπρωµένο; Θα καταφέρει η Μάντριγκαλ να ξυπνήσει την αγάπη στην καρδιά του άντρα και βασιλιά της; Κι εκείνος θα είναι σε θέση να αναγνωρίσει και να αποδεχτεί τα αισθήµατά του πριν χάσει τα πάντα για άλλη µια φορά;

Συγγραφέας ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΜΑΡΙΑ
Εκδότης ΩΚΕΑΝΙΔΑ


 

 Emerald eyes

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Kokkinoskoufaki
New Moon Victim
New Moon Victim
Kokkinoskoufaki


Θηλυκό Ιχθύς
Ηλικία : 28
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 104
Registration date : 19/07/2012

Forks Student Profile
Team: Edward - Bella Edward - Bella
Special ability Special ability: Mind Reading

Emerald eyes - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Emerald eyes   Emerald eyes - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤρι 9 Οκτ 2012 - 13:22

Έρωτες, πάθοι, ψέματα και ένα σωρό μυστικά, κράτησαν μακριά δυο ερωτευμένους. Τελικά όμως τα κατάφεραν και τώρα οι ψυχές τους είναι μαζί. Ολοι ήταν ευχαριστημένοι...εκτός από τον Ρόμπερτ. Έζησε μια ζωή που δεν του ανήκε. Αγάπησε μια γυναίκα που δεν τον αγάπησε ποτέ και τώρα ζει με το πνεύμα της να τον βασανίζει. Έχουν περάσει πολλά χρόνια και στη γη έχι έρθει η ειρήνη. Στις καρδιές όλων επικρατή η γαλήνη...σε όλων εκτός του Ρόμπερτ. Τώρα η μοίρα του δίνει μια δεύτερη ευκαιρία. Άραγε θα βρει τη γαλήνη;


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Kokkinoskoufaki στις Σαβ 22 Δεκ 2012 - 18:36, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://greekfanfiction.forumgreek.com/
Kokkinoskoufaki
New Moon Victim
New Moon Victim
Kokkinoskoufaki


Θηλυκό Ιχθύς
Ηλικία : 28
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 104
Registration date : 19/07/2012

Forks Student Profile
Team: Edward - Bella Edward - Bella
Special ability Special ability: Mind Reading

Emerald eyes - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Emerald eyes   Emerald eyes - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΠεμ 20 Δεκ 2012 - 18:02

Κεφάλαιο 1ο "Πρώτη ματιά"

Ισαβέλλα Ντάρκ

"Λοιπόν, ξέρετε τους κανόνες. Για να μην τσακωνόμαστε ποιος θα πάει που, διαλέγω από τώρα που θα πάει το κάθε ζευγάρι. Εγώ και ο Μάικ στο υπόγειο. Η Άντζελα με τον Έρικ στο ισόγειο, ο Τάιλερ με την Λορέν τον πρώτο όροφο, η Άλις με τον Τζάσπερ και η Ρόζαλι με τον Έμμετ τον δεύτερο όροφο και η Ισαβέλλα με τον Τζόναθαν στον τρίτο όροφο." Είπε η Τζέσικα Στάνλεϋ επικριτικά και πιάνοντας τον Μάικ από το χέρι προχώρησαν προς την είσοδο.

Άνοιξαν την πόρτα και μπήκαν μέσα. Κανένας από μας δεν έκανε κίνηση να τους ακολουθήσει. Όλοι φοβόμασταν να μπούμε. Είχαμε ακούσει τις φήμες, αμφιβάλλω πως υπήρχε κανένας που να μην είχε ακούσει για το φάντασμα που κατοικούσε σε αυτό το σπίτι.

«Δε πιστεύω να θέλετε να αφήσετε αυτούς τους δύο να νικήσουν, έτσι δεν είναι Ισαβέλλα;» με ρώτησε η Άλις αινιγματικά. Γύρισα και τους κοίταξα όλους έναν προς έναν. Οι Χέιλ με κοιτούσαν λες και μπορούσα να μπω εκεί μέσα, αψηφώντας όλους μου τους φόβους, μαζί και το περιβόητο φάντασμα. Και όμως έβλεπα την εμπιστοσύνη που μου είχαν και δεν ήταν η πρώτη φορά που με κοιτούσαν έτσι, που έδειχναν τόση μεγάλη οικειότητα, κάνοντάς με να νιώθω μέλος της οικογένειάς τους.

Παίρνοντας μια βαθιά ανάσα και χωρίς να το πολύ σκεφτώ μπήκα μέσα. Πίσω μου άκουσα βήματα και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα ο Τζόναθαν βρισκόταν δίπλα μου. Αρχίσαμε να ανεβαίνουμε την ξύλινη σκάλα προσέχοντας να μην χτυπήσουμε από το σάπιο ξύλο. Μας ακολουθούσαν ο Τάιλερ με την Λορέν όπου χάθηκαν πίσω από μια κλειστή πόρτα στον πρώτο όροφο. Μετά είχαν μείνει μόνο η Άλις με τον Τζάσπερ που όταν φτάσαμε στον όροφό τους η Άλις με αγκάλιασε και μπήκε σε ένα δωμάτιο, ενώ ο Τζάσπερ μου χαμογέλασε και την ακολούθησε. Έτσι μείναμε μόνο εγώ και ο Τζόναθαν που πλησιάζαμε στο πιο πιθανό σημείο που μπορεί να βρισκόταν το περιβόητο φάντασμα.

Όσο πλησιάζαμε τόσο ένιωθα την καρδιά έτοιμη να σπάσει. Η αγωνία που ένιωθα με είχε ξεπεράσει, έτσι όταν ο Τζόναθαν με ακούμπησε στον ώμο, μου ξέφυγε μια κραυγούλα.

«Εε.. πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα να χωριστούμε. Αυτός ο όροφος φαίνεται να έχει πολλά δωμάτια.» είπε ενώ ήδη απομακρυνόταν προς την αντίθετη κατεύθυνση. «Θα συναντηθούμε εδώ σε μία ώρα. Εντάξει;» με ρώτησε ξαφνικά αβέβαιος. Πρέπει να φαινόταν στην έκφρασή μου πως φοβόμουν.

«Ναι, ναι, φυσικά. Σε μία ώρα εδώ. Έγινε.» είπα με μια ανάσα και γυρνώντας μπήκα στην πρώτη πόρτα που βρήκα.

Την έκλεισα πίσω μου και έμεινα εκεί με κλειστά τα μάτια προσπαθώντας να ηρεμίσω. Τόσα συναισθήματα, που ένιωθα πως είναι έτοιμα να με πνίξουν. Μπορεί να ήθελα οι άλλοι να πιστεύουν ότι είμαι φοβισμένη λόγο του φαντάσματος, άλλα έπρεπε να παραδεχτώ στον εαυτό μου την αλήθεια. Φοβόμουν τον Τζόναθαν. Φοβόμουν ότι μπορεί να μου έκανε ότι και τότε. Προσπαθούσα να τον αποφύγω όλο αυτό τον καιρό, αλλά και πάλι τον έβρισκα όλο μπροστά μου. Σήμερα κατάλαβα πως και η Τζέσικα ξέρει, αλλιώς δεν εξηγείται η συμπεριφορά της.

Καθώς τα σκεφτόμουν όλα αυτά προχώρησα προς τα μέσα. Σκονισμένο σπασμένο πάτωμα, με ιστούς αράχνης να πέφτουν από το ταβάνι. Με το ελάχιστο φως που έμπαινε από το αμπαρωμένο παράθυρο κατάφερα να διακρίνω μια πόρτα. Με αργό βήμα πλησίασα, ενώ με κάθε μου βήμα το πάτωμα έτριζε. Όσο πιο πολύ πλησίαζα τόσο το προαίσθημα ότι κάτι θα γίνει μεγάλωνε. Ακούμπησα το χέρι μου στο κρύο πόμολο και πολύ αργά το γύρισα, σπρώχνοντας την πόρτα για να ανοίξει διάπλατα τρίζοντας, ενώ εγώ είχα μείνει στο κατώφλι να κοιτάζω το θέαμα που απλωνόταν μπροστά μου.

Η λογική μου έλεγε πως κινδύνευα, ενώ η καρδιά μού έλεγε πως επιτέλους είχα φτάσει εκεί που ανήκα. Ενώ, λοιπόν, η καρδιά και το μυαλό μου βρισκόντουσαν σε διαμάχη, το σώμα μου από μόνο του έκανε την κίνηση. Πλησίασα το τζάκι και κάθισα δίπλα στον κοιμισμένο άντρα με τα καστανά ατημέλητα μαλλιά και το πορσελάνινο δέρμα. Στο ένα του χέρι κρατούσε ένα μπουκάλι vodka, ενώ το άλλο το είχε καλά κλεισμένο σε γροθιά. Κάτω από τα μάτια του είχε έντονους μαύρους κύκλους και τα ρούχα του φαίνονταν αρκετά ταλαιπωρημένα από το χρόνο. Κοιτάζοντας το χώρο γύρω μου παρατήρησα πως ήταν όπως και εκείνος. Ένα σπασμένο τζάκι, ένα ξεφτισμένο χαλί, κατεστραμμένες πολυθρόνες και ένας καναπές, που από όλα αυτά τα σεντόνια και τα μαξιλάρια που τον κάλυπταν, καταλάβαινες ότι χρησίμευε για κρεβάτι.

Πάνω από το τζάκι υπήρχε ένα πορτρέτο. Όλοι γνωρίζαμε ποιοι ήταν. Ο μύθος τους ταξίδευε χρόνια τώρα, από την μια άκρη του κόσμου, στην άλλη. Ήταν οι Κάλλεν, οι προστάτες των Θνητών. Στο πορτρέτο απεικονίζονταν ο Καρλάιλ και η Έσμι. Μπροστά τους στέκονταν τρία παιδιά. Ο Έμμετ, η Άλις και ο Έντουαρντ Κάλλεν. Κοιτάζοντας πιο καλά το πορτρέτο, παρατήρησα πως ο Έντουαρντ Κάλλεν ήταν ίδιος με τον άντρα που ήταν ξαπλωμένος δίπλα μου.

Βγάζοντας το κινητό από την τσέπη μου, είδα πως είχε περάσει η ώρα και ενώ είχα βρει το ‘’φάντασμα’’, εγώ καθόμουν χωρίς να κάνω καμία κίνηση να φωνάξω τους άλλους. Πολύ προσεχτικά σηκώθηκα και έφυγα από το δωμάτιο κλείνοντας την πόρτα πίσω μου, αφού έριξα μια τελευταία ματιά στον νεαρό άντρα. Πηγαίνοντας προς τη σκάλα ανακάλυψα ότι ήμουν έτοιμη να πω στους άλλους για το δωμάτιο και το περιεχόμενό του, αλλά τελικά το μόνο που έκανα ήταν να κατέβω τη σκάλα τελείως χαλαρά. «Εεε παιδιά εγώ βαρέθηκα. Δεν έχει τίποτα εδώ, πάω σπίτι. Καληνύχτα…» φώναξα ενώ βγήκα έξω από το σπίτι και άρχισα να προχωράω προς το δικό μου.

Χωρίς να το καταλάβω είχα φτάσει στο σπίτι μου και είχα πει στους γονείς μου ότι θα πέσω για ύπνο. Τώρα βρισκόμουν στα σκοτεινά του δωματίου μου, με το κινητό στο χέρι και σκεφτόμουν ποιον θα πάρω για να ρωτήσω αν είναι ακόμα στο σπίτι. Ξαφνικά άρχισε να χτυπάει και το όνομα της Άλις εμφανίστηκε στην οθόνη.

«Άλις»

«Ισαβέλλα όλα καλά; Γιατί έφυγες έτσι; Μήπως είδες κάτι;» με ρώτησε ανήσυχα.

«Όχι δεν έγινε τίποτα, απλά βαρέθηκα. Εσείς φύγατε;»

«Εεε ναι. Φύγαμε όλοι λίγο μετά από σένα.»

«Καλώς. Εμ.. με συγχωρείς βρε Άλις άλλα είμαι πολύ κουρασμένη και θα κοιμηθώ.»

«Εντάξει καλή μου. Καληνύχτα και τα λέμε αύριο.»

«Καληνύχτα.» Αφού έκλεισα το κινητό και έβαλα στην τσέπη μου, βγήκα με γρήγορες κινήσεις από το παράθυρο και πηδώντας στην μηλιά κατέβηκα στο έδαφος.

Μέσα σε λίγα λεπτά βρισκόμουν έξω από το σπίτι. Κοιτάζοντας γύρω μου να μην με δει κανείς μπήκα στο σπίτι και ανέβηκα γρήγορα στον τρίτο όροφο και πέρασα στο δωμάτιο στα δεξιά. Παίρνοντας μια βαθιά ανάσα μπήκα στο δωμάτιο και το βλέμμα μου έπεσε στο σημείο που έπρεπε να είναι ο άντρας, μόνο που τώρα βρισκόταν όρθιος μπροστά στο τζάκι με ένα ποτήρι στο χέρι και με κοίταζε με ένα μπερδεμένο βλέμμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://greekfanfiction.forumgreek.com/
Kokkinoskoufaki
New Moon Victim
New Moon Victim
Kokkinoskoufaki


Θηλυκό Ιχθύς
Ηλικία : 28
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 104
Registration date : 19/07/2012

Forks Student Profile
Team: Edward - Bella Edward - Bella
Special ability Special ability: Mind Reading

Emerald eyes - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Emerald eyes   Emerald eyes - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΣαβ 22 Δεκ 2012 - 18:29

Κεφάλαιο 2ο “Ζωντανό φάντασμα”

Ρόμπερτ Μέισεν

«Δε μπορώ να καταλάβω γιατί συνεχίζεις και πίνεις. Ξέρεις πως μπορείς να με διώξεις, γιατί δε το κάνεις;» με ρώτησε η Μπέλλα για πολλοστή φορά. Είχε δίκιο. Γνώριζα τον τρόπο για να την διώξω, αλλά δεν ήθελα. Δεν ήθελα να την χάσω ξανά. Όσο μπορούσα θα την κρατούσα κοντά μου και ας καταστρεφόμουν.

«Σήμερα περνούσαν κάτι παιδιά από κάτω και έλεγαν πως θα μπουν μέσα.»

«Έβαλες την προστασία;»

«Ναι, κανείς δε μπορεί να μας βρει.»

«Εκτός από-»

«Αρκετά!» της φώναξα και πετάχτηκα πάνω πετώντας το ποτήρι μου κάτω με αποτέλεσμα να σπάσει. Πλησίασα στο τζάκι παίρνοντας βαθιές ανάσες για να ηρεμίσω.

«Όσο και να αντιδράς και να φέρεσαι έτσι, ξέρεις ότι κάποια στιγμή θα έρθει η εκλεκτή και τότε θα χαθώ.»

«Όχι! Δε θα το επιτρέψω αυτό! Και να είσαι σίγουρη πως μόλις τη βρω θα την σκοτώσω.» της είπα ενώ βρισκόταν σε απόσταση αναπνοής. Πόσο ήθελα να την αγγίξω, να τη φιλήσω, να την φυλακίσω στην αγκαλιά μου και να μην την αφήσω να μου ξαναφύγει ποτέ. Αλλά γνώριζα ήδη πως αν την αγγίξω θα χαθεί για λίγο και δε μπορώ χωρίς να νιώθω την παρουσία της.

Άρπαξα ένα μπουκάλι από το γραφείο και κάθισα μπροστά στο τζάκι ακουμπώντας την πλάτη μου στην πολυθρόνα. Άρχισα να πίνω κοιτάζοντας τη φωτιά και σκεπτόμενος τη ζωή μου και το πώς έφτασα εδώ που έφτασα. Μετά από λίγο ένιωσα τα βλέφαρά μου να βαραίνουν και δεν άργησα να χάσω τις αισθήσεις μου.

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

«Λοιπόν, ξέρετε τους κανόνες. Για να μην τσακωνόμαστε ποιος θα πάει που, διαλέγω από τώρα που θα πάει το κάθε ζευγάρι. Εγώ και ο Μάικ στο υπόγειο. Η Άντζελα με τον Έρικ στο ισόγειο, ο Τάιλερ με την Λορέν τον πρώτο όροφο, η Άλις με τον Τζάσπερ και η Ρόζαλι με τον Έμμετ τον δεύτερο όροφο και η Ισαβέλλα με τον Τζόναθαν στον τρίτο όροφο.» Η πόρτα άνοιξε και βήματα ακούστηκαν. Έπρεπε να συνέλθω αλλά ένιωθα τόσο κουρασμένος.

«Δε πιστεύω να θέλετε να αφήσετε αυτούς τους δύο να νικήσουν, έτσι δεν είναι Ισαβέλλα;» Αυτό το όνομα, πάλι η μοίρα μου έπαιζε κάποιο κακόγουστο παιχνίδι. Περισσότερα βήματα αντήχησαν, ενώ ανέβαιναν τις σκάλες. Όσο πλησίαζαν όμως, άρχισαν να λιγοστεύουν με αποτέλεσμα να φτάσουν μόνο δύο άτομα στον τρίτο όροφο που βρισκόμασταν εγώ και η Μπέλλα.

«Εε.. πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα να χωριστούμε. Αυτός ο όροφος φαίνεται να έχει πολλά δωμάτια. Θα συναντηθούμε εδώ σε μία ώρα. Εντάξει;» είπε ένας άντρας ενώ απομακρυνόταν προς την άλλη μεριά του ορόφου.

«Ναι, ναι, φυσικά. Σε μία ώρα εδώ. Έγινε.» απάντησε η κοπέλα και μπήκε στο πρώτο δωμάτιο αφήνοντας με έκπληκτο. Μου φάνηκε απίστευτο πως μπόρεσε να περάσει την προστασία και να περάσει. Αυτό μόνο ένα πράγμα σήμαινε…

Προχώρησε προς τα μέσα και φτάνοντας στην πόρτα γύρισε αργά το πόμολο σπρώχνοντας την πόρτα να ανοίξει διάπλατα. Ήρθε και κάθισε δίπλα μου. Προσπαθούσα να συγκρατηθώ με μεγάλη δυσκολία.

«Πρόσεχε Ρόμπερτ. Μην κάνεις κάτι που θα το μετανιώσεις μετά.» προσπαθούσε να με συγκρατήσει η Μπέλλα.

Το κορίτσι έμεινε για λίγο ακόμα και μετά έτσι απλά όπως ήρθε έφυγε. Έκλεισε σιγά την πόρτα πίσω της και πήγε προς την σκάλα. «Εεε παιδιά εγώ βαρέθηκα. Δεν έχει τίποτα εδώ, πάω σπίτι. Καληνύχτα…» την άκουσα να φωνάζει και μετά χάθηκε. Για λίγο υπήρχε σύγχυση στο ισόγειο καθώς δε ξέρανε τι είχε συμβεί. Τελικά έφυγαν και εκείνοι.

Σηκώθηκα και έβαλα λίγο από το περιεχόμενο του μπουκαλιού σε ένα ποτήρι. Αφού το ήπια με μια ανάσα βγήκα από το δωμάτιο και έλεγξα την προστασία του δωματίου κάλυψης. Η προστασία ήταν μια χαρά και λειτουργούσε τέλεια.

«Ξέρεις τι σημαίνει αυτό έτσι; Είναι εκείνη Ρόμπερτ… ήρθε για σένα, για να σε λυτρώσει. Μην την χάσεις. Σε έχει ανάγκη όπως και εσύ την έχεις ανάγκη. Είναι η τελευταία σου ευκαιρία για ευτυχία. Μην την χάσεις Ρόμπερτ, κάντο για μένα.»

Γύρισα και την κοίταξα «Για σένα θα έκανα τα πάντα. Για σένα είμαι κλεισμένος σ’ αυτό το σπίτι εδώ και δεκαετίες. Για σένα παλεύω να επιβιώσω όλα αυτά τα χρόνια… αλλά όχι μην μου ζητάς να θυσιάσω όλα όσα έκανα για σένα εξαιτίας μίας άγνωστης.» ξέσπασα τελικά.

«Ξέρεις πως δεν είναι μία τυχαία άγνωστη αλλά η εκλεκτή της καρδιάς σου. Είναι η μόνη πρέπει να αγαπάς και να προστατεύεις. Σε χρειάζεται, το ξέρεις ότι σε χρειάζεται. Αναγνώρισες τις φωνές τους. Ήταν μαζί της για να την προστατέψουν. Ήξερες ότι μόλις έρθει θα πρέπει εσύ να αναλάβεις.»

«Δε με νοιάζει! Δε τη θέλω!»

«Αν την πιάσουν οι Βολτούρι όμως θα την σκοτώσουν! Μόνο εσύ μπορείς να σώσεις το όνομα των Κάλλεν. Το ξέρω πως σου είναι δύσκολο, αλλά γι’ αυτό υπάρχει εκείνη. Μην αφήσεις να χαθεί ότι κατάφερε ο αδερφός σου και εγώ. Αν δεν θες να το κάνεις για σένα ή για το όνομά σου κάντο για μας που θυσιαστήκαμε, για τα παιδιά και τα εγγόνια που μας σκότωσαν, για τα αδέρφια σου που έδεσαν τις ψυχές τους για να προστατέψουν το άλλο σου μισό..»

«Καταλαβαίνεις τι μου ζητάς; Θα χάσω εσένα και αυτή τη φορά θα είναι για πάντα. Μόλις δω στα μάτια της θα σε χάσω για πάντα.»

«Δε θα με χάσεις. Θα είμαι πάντα εδώ.» μου είπε και έφερε το χέρι της σε απόσταση αναπνοής από την καρδιά μου.

Απομακρύνθηκα και μπήκα πάλι στο δωμάτιο. Έβαλα ένα ξύλο στη φωτιά και ξαναγέμισα το ποτήρι μου. Μετά από λίγα λεπτά ακούστηκε η κάτω πόρτα, γρήγορα βήματα και άνοιξε η πόρτα με το δωμάτιο προστασίας. Δε σταμάτησε όμως εκεί. Προχώρησε και άνοιξε την πόρτα του δωματίου όπου βρισκόμουν. Τότε εμφανίστηκε εκείνη και μόλις τα βλέμματά μας συναντήθηκαν έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου και έμεινα να την κοιτάζω χωρίς να ξέρω πώς να αντιδράσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://greekfanfiction.forumgreek.com/
Kokkinoskoufaki
New Moon Victim
New Moon Victim
Kokkinoskoufaki


Θηλυκό Ιχθύς
Ηλικία : 28
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 104
Registration date : 19/07/2012

Forks Student Profile
Team: Edward - Bella Edward - Bella
Special ability Special ability: Mind Reading

Emerald eyes - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Emerald eyes   Emerald eyes - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤρι 8 Ιαν 2013 - 18:19

Κεφάλαιο 3ο “Ο προστάτης”

Ισαβέλλα Ντάρκ

Δεν ήξερα πώς να αντιδράσω. Είχα μείνει στήλη άλατος να τον κοιτάζω υπνωτισμένα. Ένιωθα πως ο χρόνος είχε σταματήσει, το δωμάτιο είχε πάρει φωτιά και το σώμα μου με ικέτευε να τον πλησιάσω, όμως εγώ δε μπορούσα να κάνω βήμα. Πήρε μια ανάσα και ανοιγόκλεισε τα μάτια του. Τότε κατάλαβα πως είχα σταματήσει και εγώ να αναπνέω. Κατέβασα το κεφάλι ντροπιασμένη και ένιωσα το πρόσωπό μου να φλέγεται.

«Ποια είσαι;» με ρώτησε με τη βελούδινη και σαγηνευτική φωνή του.

«Με λένε Ισαβέλλα Ντάρκ.» του απάντησα βραχνά, έχοντας το βλέμμα μου κολλημένο στο πάτωμα. Ξαφνικά βρέθηκε να στέκεται μπροστά μου και εγώ έκανα ένα βήμα πίσω τρομαγμένη κοιτάζοντάς τον με τρόμο στα μάτια. Μόλις είδε όμως την αντίδρασή μου ηρέμισε λίγο και φάνηκε να μετανιώνει.

«Με φοβάσαι;» ρώτησε δύσπιστα.

«Όχι.» του απάντησα αποκτώντας απότομα όλο το θάρρος που χρειαζόμουνα για να τον αντιμετωπίσω.

Μου χάρισε ένα στραβό χαμόγελο και απομακρύνθηκε. «Δε χρειάζεται να με φοβάσαι.» είπε με ένα υποτιμητικό υφάκι, πίνοντας από το ποτήρι του.

«Δε φοβάμαι τίποτα και κανέναν και πόσο μάλλον εσένα.» του επιτέθηκα.

«Ώστε δε με φοβάσαι, ε; Ωραία τότε μπες μέσα και κλείσε την πόρτα πίσω σου. Αν μείνεις μέχρι το πρώτο φως τότε θα σε αφήσω να φύγεις χωρίς να σου κάνω κακό, αλλά αν δεν τα καταφέρεις θα μείνεις κοντά μου για πάντα.» μου είπε με το υπεροπτικό του υφάκι. ‘Ήξερα πως έπρεπε να φύγω μακριά του, αλλά κάτι μου έλεγε πως εννοούσε όσα έλεγε, οπότε έφερα στην επιφάνεια όλο μου το πείσμα ως μόνη ασπίδα για να αντιμετωπίσω το φόβο που ένιωθα.

«Πολύ καλά, θα μείνω.» του απάντησα και κάθισα άνετα στον καναπέ, με το χαμόγελό μου να μεγαλώνει ενώ το δικό του έσβηνε σιγά-σιγά.

«Ποτό;»

«Όχι, ευχαριστώ.»

Πήγε και κάθισε στην πολυθρόνα κοιτάζοντας τη φωτιά. Η ώρα είχε περάσει, λίγα λεπτά και μετά θα ήμουν ελεύθερη και δε θα ξαναερχόμουν ποτέ σ’ αυτό το σπίτι. Όμως, κάτι πήγαινε στραβά. Ενώ ήθελα να τον ξεχάσω μια για πάντα σαν να μην τον γνώρισα ποτέ, η καρδιά μού έλεγε να μείνω κοντά του.

«Ξημέρωσε. Μπορείς να φύγεις.» μου είπε συνεχίζοντας να κοιτάζει τη φωτιά. Δε το σκέφτηκα καθόλου, απλά σηκώθηκα και έφυγα, χωρίς να κοιτάξω γύρω μου.
Όταν έφτασα στο σπίτι χτύπησε το κινητό μου. Ο αριθμός ήταν άγνωστος και η ώρα εντελώς ακατάλληλη για τηλεφωνήματα.

«Παρακαλώ;»

«Γύρνα πίσω.» μου είπε και το έκλεισε. Έφυγα τρέχοντας και σε λίγα λεπτά είχα φτάσει έξω από το σπίτι. Σταμάτησα ξαφνιασμένη. Καθόταν στα σκαλοπάτια και κάπνιζε. Τον πλησίασα και κάθισα δίπλα του.

«Πως βρήκες τον αριθμό μου;»

«Γιατί επέστρεψες;» μου αντιγύρισε κοιτώντας με στα μάτια.

«Μου το ζήτησες.»

«Και εσύ κάνεις ότι σου ζητήσουν;»

«Μόνο όταν αξίζει.» του απάντησα ψιθυριστά. Απείχαμε σε απόσταση αναπνοής. Ένα χτυποκάρδι πιο κοντά και θα μπορούσα να τον φιλήσω. Η ατμόσφαιρα ήταν τρομερά ηλεκτρισμένη. Καυτή του ανάσα έπεφτε πάνω στο πρόσωπό μου, κάνοντας τη καρδιά να χτυπάει ακόμα πιο δυνατά. Έγειρε λίγο το κεφάλι του και με πλησίασε. Τα χείλη του χάιδευαν απαλά τα δικά μου. Ένιωθα πως η καρδιά μου θα σπάσει. Το στομάχι μου είχε δεθεί κόμπος και το μυαλό μου είχε αδειάσει. Το μόνο υπήρχε ήταν εκείνος και η ανάγκη μου να ενωθώ μαζί του. «Φύγε.» μου είπε και μπήκε μέσα στο σπίτι πριν προλάβω να πάρω ανάσα.

Σηκώθηκα ακόμα υπνωτισμένη και προχώρησα στο δρόμο. Ο κρύος αέρας με βοήθησε να συνέλθω, αλλά όχι αρκετά γρήγορα ώστε να καταλάβω που είχα πάει. Βρισκόμουν σε μία τελείως ξένη γειτονιά. Πίσω που άκουσα βήματα και φοβισμένη καθώς καταλάβαινα που είχα μπλέξει, μπήκα σε ένα στενάκι. Δεν άργησα να καταλάβω ότι ήταν αδιέξοδο. Οι άντρες με ακολούθησαν. Ήταν τρεις και με πλησίαζαν απειλητικά. Το μυαλό μου πάγωσε και ξαφνικά τίποτα δε μπορούσα να σκεφτώ.

Ένας από αυτούς με πλησίασε και με κόλλησε με δύναμη στο τοίχο πίσω μου. Ένας άλλος άρχισε να με ακουμπάει και να προσπαθεί να μου βγάλει τα ρούχα. Κάτι έλεγαν μα εγώ δε καταλάβαινα τίποτα. Κάποια στιγμή όλα θόλωσαν και έπεσα στο σκοτάδι.

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

Άνοιξα τα μάτια μου κάποια στιγμή και αντίκρισα μια φωτιά. Προσπάθησα να κουνηθώ αλλά ένιωσα όλο μου το κορμί να πονάει. Το μόνο που κατάφερα ήταν να γυρίσω πλευρό και βρέθηκα αντιμέτωπη με ένα σμιλεμένο σώμα. Σηκώνοντας το κεφάλι λίγο είδα το πρόσωπό του. Νιώθοντας ασφάλεια στην αγκαλιά του, έκλεισα τα μάτια μου και χουζούρεψα καλύτερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://greekfanfiction.forumgreek.com/
Kokkinoskoufaki
New Moon Victim
New Moon Victim
Kokkinoskoufaki


Θηλυκό Ιχθύς
Ηλικία : 28
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 104
Registration date : 19/07/2012

Forks Student Profile
Team: Edward - Bella Edward - Bella
Special ability Special ability: Mind Reading

Emerald eyes - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Emerald eyes   Emerald eyes - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤρι 2 Σεπ 2014 - 2:04

Κεφάλαιο 4ο «Οι εφιάλτες»

Ισαβέλλα Νταρκ

Μια βδομάδα κόλαση. Εκείνο το απόγευμα με ξύπνησαν οι φωνές της μάνας μου. Χωρίς να το καταλάβω είχα επιστρέψει σπίτι μου, αλλά ήταν αργά το απόγευμα. Η μαμά μου είχε φρικάρει  περισσότερο γιατί είδε το πρόσωπο και το σώμα μου σημαδεμένα και τα ρούχα μου σχισμένα. Αφού γύρισε ο μπαμπάς και την ηρέμισε λίγο –αφού με έβαλε ένα μήνα τιμωρία- πήγα να ξανακοιμηθώ –μάλλον είχα πάθει σοκ αφού μετά από τόσες ώρες ύπνου νύσταζα ακόμα.

Από πίσω μου ακουγόντουσαν βήματα… όλο πιο πολλά… όλο πιο κοντά… Τα πόδια μου δε κουνιόντουσαν. Βρέθηκα σε ένα αδιέξοδο. Φώναζα, ούρλιαζα αλλά φωνή δεν έβγαινε. Προσπάθησα να κρυφτώ στις σκιές, αλλά ο ήλιος που ανέτειλε με φανέρωνε. Τρεις άντρες εμφανίστηκαν ντυμένοι στα μαύρα. Κάθε βήμα που έκαναν η απελπισία με κατέκλυζε  όλο και πολύ. Πάσχιζα να βγάλω έστω μια κραυγούλα αλλά τίποτα. Είχαν φτάσει πλέον από πάνω μου. Ο ένας από αυτούς έσκυψε από πάνω μου σαν αρπακτικό πουλί και ψιθύρισε στο αυτί μου ¨Ισαβέλλα, ερχόμαστε για σας…¨

 Αυτός ο εφιάλτης συνεχίστηκε για μια βδομάδα. Ενώ ήξερα ότι ήταν απλά ένα όνειρο, συνέχιζα να ξυπνάω τρομαγμένη. Αλλά τα πράγματα χειροτέρεψαν, γιατί πήγαινα στο σχολείο κουρασμένη, με αποτέλεσμα να πατώσω στο διαγώνισμα ιστορίας και σε πολλά από τα μαθήματα να με παίρνει ο ύπνος. Οι καθηγητές ενημέρωσαν τους γονείς μου και η μάνα μου φρίκαρε και άρχισε το κήρυγμα.

Το κορυφαίο ήταν ότι κανένα από τα παιδιά δεν εμφανίστηκε στο σχολείο όλη εκείνη την εβδομάδα. Τους έπαιρνα συνέχεια τηλέφωνο και τους άφηνα μηνύματα, αλλά τίποτα.

Έπρεπε να μιλήσω επειγόντως κάπου και μόνο την Άλις εμπιστευόμουν. Τα παιδιά δε το είχαν ξανακάνει ποτέ αυτό και ειδικά εκείνη. Από την μέρα που τους γνώρισα δε με είχαν αφήσει ούτε μία μέρα μόνη μου. Είχα αρχίσει να ανησυχώ.

Εκείνη τη Κυριακή η μαμά είχε κανονίσει να πάμε για δείπνο στους γείτονες. Η οικοδέσποινα είναι απόγονος Άρο Βολτούρι, του ιδρυτή της πόλης των Γαλαζοαίματων. Απ’ ότι ακούγεται είναι και η τελευταία απόγονος Βολτούρι, κάτι απόλυτα λογικό μετά από εκατόν εβδομήντα χρόνια.

«Ισαβέλλα, ώρα να φύγουμε. Κατέβα!» άκουσα την αγχωμένη φωνή της μαμάς μου. Αφού έριξα μια τελευταία ματιά στο είδωλο μου στο καθρέφτη, πήρα τη ζακέτα μου και κατέβηκα. «Κοίτα να φερθείς καλά. Και πρόσεχε μην αρχίσεις πάλι αυτά τα επαναστατικά σου.»

«Μάλιστα μαμά. Υπόσχομαι να ευγενική και καθώς πρέπει.» της απάντησα με μια δόση ειρωνείας.

~*~*~*~*~*~

Τη πόρτα μας άνοιξα η οικοδέσποινα. Η κα Βολτούρι ήταν μία κοπέλα γύρος τα εικοσιπέντε που ντυνόταν και φερόταν σαν σαραντάρα. Ο λόγος φυσικά, η θέση της στη κοινωνία και ο κατά τριάντα χρόνια μεγαλύτερός της σύζυγος της. Στο ύψος μου, με μακριά κόκκινα μαλλιά. Στο πρόσωπο της φαινόταν πόσο κουρασμένη ήταν –σε αντίθεση με του συζύγου της. Ελαφρώς μακιγιαρισμένη, ντυμένη με τα πιο παλιομοδίτικα ρούχα που μπορούσε να βρει κανείς.

«Καλώς ήρθατε στο σπίτι μας. Παρακαλώ περάστε.» μας προσκάλεσε μέσα.

«Ω, ευχαριστούμε. Το σπίτι σας είναι πραγματικά ωραίο.» είπε η μαμά μου καθώς καθόμασταν στο καναπέ.

«Να σας προσφέρω κάτι πριν ετοιμαστεί το δείπνο;»

«Εγώ θα ήθελα λίγο κρασί.» της απάντησε ο πατέρας μου. Μετά από ένα-δυο ποτήρια που ήπιαν οι δύο άντρες πήγαμε στο τραπέζι. Οι άντρες ξεκίνησαν τα πολιτικά αλλά κατέληξαν να μιλάνε για αυτοκίνητα. Οι γυναίκες μιλούσαν μόνο για συνταγές και νοικοκυριό. Αφού τελειώσαμε το φαγητό οι άντρες πήγαν στο γραφείο να καπνίσουν και εμείς καθίσαμε στο σαλόνι. Επιτέλους μετά από δύο ώες πλήρους βαρεμάρας και ανίας φύγαμε.

 Όταν έφτασα σπίτι ίσα που άντεξα να αλλάξω και έπεσα κατευθείαν για ύπνο. Και ξανά το ίδιο όνειρο. Μόνο που αυτή τη φορά αντί η σκοτεινή φιγούρα να μου πει ότι έρχονται για μας, είπε ¨Μην ανησυχείς Ισαβέλλα την επόμενη φορά που θα πας σε αυτό το σπίτι δε θα σε αφήσουμε να βαρεθείς…¨

Πετάχτηκα πάνω κατά τρομαγμένη. Πως ήταν δυνατόν κάτι τέτοιο. Πήρα το τηλέφωνο από το κομοδίνο και κάλεσα το νούμερο της Άλις, αλλά ακόμα έδειχνε κλειστό. Ένιωθα πως δεν είχα άλλη επιλογή. Ήθελα να μιλήσω με κάποιον. Κάλεσα τον αριθμό του. Χτύπησε αρκετές φορές πριν απαντήσει.

«Τι θες;» με ρώτησε κοφτά. Δίστασα, αλλά πραγματικά ήθελα να τον δω και αυτή ίσως να ήταν η μόνη ευκαιρία μου.

«Θέλω να σε δω.»

«Γιατί.»

«Μπορείς να έρθεις;»

«Αν θες έλα.»

«Δε μπορώ να φύγω. Είμαι τιμωρημένη, αν με πιάσουν πιθανών να μην ξαναβγώ ποτέ.»

«Δε μπορώ να κάνω κάτι για αυτό.» είπε αδιάφορα.

«Σε παρακαλώ έλα. Φοβάμαι.» του είπα και η φωνή μου ξεθώριασε.

«Καληνύχτα.» είπε ξερά και το έκλεισε. Ξάπλωσα πίσω και προσπάθησα να κλείσω τα μάτια μου, αλλά ερχόταν στο μυαλό μου το όνειρο.

Πέντε λεπτά μετά το κλείσιμο του τηλεφώνου άκουσα ένα θόρυβο έξω από το παράθυρό μου. Πλησίασα αργά και κοίταξα απέξω. Και μόνο που τον έβλεπα ένιωθα ασφαλής. Έκανα πίσω και εκείνος σκαρφάλωσε στις κληματαριές και πήδηξε μέσα από το παράθυρο στο δωμάτιό μου.

«’Ήρθες.» είπα τρέχοντας και αγκαλιάζοντάς τον σαν μικρό παιδάκι.

«Μη γίνει συνήθειο όμως.» είπε απότομα και με απομάκρυνε. Γύρισε τη πλάτη του και έπεσε  φαρδύς πλατύς πάνω στο κρεβάτι μου. Αφού στριφογύρισε τόσο ώστε να μου κάνει το κρεβάτι χάλια, με κοίταξε από πάνω μέχρι κάτω και είπε «Μια χαρά σε βλέπω. Και το σπίτι ασφαλή είναι. Τι φοβάσαι λοιπόν;»

«Να… μια βδομάδα τώρα βλέπω τον ίδιο εφιάλτη, μόνο που σήμερα άλλαξε.»

«Και για τα χαζοόνειρα σου με φώναξες εδώ;» είπε τσιτωμένος ενώ πετάχτηκε όρθιος.

«Το ξέρω ότι είναι χαζά αλλά αυτοί οι τρεις άντρες με τα μαύρα πραγματικά με τρομάζουν και ειδικά μετά από αυτό είπαν για το σπίτι των Βολτούρι-» με άρπαξε και με κόλλησε στο τοίχο. Έφερε το κατακόκκινο πρόσωπό του κοντά στο δικό μου.

«Τι σου είπαν;» είπε σφίγγοντας περισσότερο τα μπράτσα μου.

«Απλά είπαν να μην ανησυχώ και την επόμενη φορά που θα πάω σε αυτό το σπίτι δε θα με αφήσουν να βαρεθώ.» έκανε πίσω και κάθισε στο κρεβάτι.

«Πολύ γρήγορα. Όλα γίνονται πολύ γρήγορα.» επαναλάμβανε σαστισμένος. Σηκώθηκε απότομα και με έσπρωξε να ξαπλώσω στο κρεβάτι. «Μην ανησυχείς. Θα το κανονίσουμε εμείς αυτό. Μη τους δίνεις πολύ σημασία. Ακόμα είναι στα όνειρά σου.» έλεγε αγχωμένος.

«Τι εννοείς ακόμα και ποιοι είναι αυτοί;»

«Δε χρειάζεται να ανησυχείς.»

«Μόνο αν υποσχεθείς ότι δε θα φύγεις αν δε βγει ο ήλιος.» είπα όσο πιο παραπονιάρικα μπορούσα.

«Δε πάω πουθενά κοιμήσου.» είπε αφού φάνηκε να το σκέφτεται για λίγο.

Αυτό ήταν, δεν χρειάστηκα άλλη λέξη. Τα μάτια μου έκλεισαν από μόνα τους. Όταν ο εφιάλτης ήρθε, αισθανόμουν το χέρι του Ρόμπερτ να κρατάει το δικό μου. Δε φοβήθηκα στιγμή, αντίθετα συνέχισα τον ύπνο μου.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://greekfanfiction.forumgreek.com/
 
Emerald eyes
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Bella And Edward :: Midnight Inspirations :: Fanfictions-
Μετάβαση σε: