Bella And Edward
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΠόρταλΕικονοθήκηΑναζήτησηLatest imagesΣύνδεσηΕγγραφή
Η συνέχεια της διάσημης σειράς βιβλίων έρχεται στα βιβλιοπωλεία στις 4 Αυγούστου με τίτλο «Midnight Sun» και αφηγείται την ιστορία του «Λυκόφωτος» από την πλευρά του Edward Cullen.
Πρόσφατα Θέματα
» Ashley's Greene blog
Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΠαρ 17 Μαρ 2023 - 15:11 από Marzaki Cullen

» Τι ακουτε αυτη την στιγμη;
Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΠαρ 4 Ιουν 2021 - 15:08 από April

» Bella And Edward - 11 χρόνια μετά
Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΤετ 6 Ιαν 2021 - 20:34 από Marzaki Cullen

» Συζήτηση για το Midnight Sun
Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΚυρ 13 Δεκ 2020 - 17:38 από Katrin

» Robert Pattinson
Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΔευ 7 Σεπ 2020 - 21:40 από $ofi@ + Edward

» Infernal Devices - Κουρδιστός 'Αγγελος
Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΠαρ 8 Μάης 2020 - 1:03 από evi

» Wallpapers by twins
Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΔευ 4 Μάης 2020 - 13:25 από Zafrina

» Twilight the movie
Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΚυρ 3 Μάης 2020 - 12:07 από hiddenfantasy

» Vampire Diaries - TV Series
Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΔευ 13 Απρ 2020 - 12:11 από Zafrina

» New Moon the movie
Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΠαρ 10 Απρ 2020 - 12:49 από Zafrina

Παρόμοια θέματα
    Quote of the Week
    "Bella is with Edward. She's a part of this family, and we protect our family."

    Carlisle Cullen, Twilight
    Character of the Week
    Rosalie Lillian Hale

    (born 1915 in Rochester, New York) is a member of the Olympic coven.

    She is the wife of Emmett Cullen and the adoptive daughter of Carlisle and Esme Cullen, as well as the adoptive sister of Jasper Hale (in Forks, she and Jasper pretend to be twins), Alice, and Edward Cullen.

    Rosalie is the adoptive sister-in-law of Bella Swan and adoptive aunt of Renesmee Cullen, as well as the ex-fiancée of Royce King II.
    Μάης 2024
    ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      12345
    6789101112
    13141516171819
    20212223242526
    2728293031  
    ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
    Bella & Edward Playlist
    Το μαργαριτάρι της Ροδεσίας

    Στο κατώφλι µιας νέας εποχής για τη Ροδεσία, η Μάντριγκαλ, έχοντας χάσει τον άντρα της λίγες µονάχα ώρες µετά τον γάµο τους, θρήνησε βαθιά την απώλειά του και αποφάσισε να ζήσει µε τη θύµησή του. Όµως δεν φαντάστηκε ποτέ πως θα της ζητούσαν να πάρει τη θέση της συζύγου του βασιλιά.

    Ο βασιλιάς Έντουαρντ, αφού γνώρισε την απόλυτη ευτυχία δίπλα στη γυναίκα που λάτρεψε όσο καµία, την ¶µπερλιν, δέχτηκε το σκληρότερο χτύπηµα της µοίρας όταν εκείνη πέθανε πριν προλάβει να φέρει στον κόσµο το παιδί τους. Ωστόσο, προκειµένου ν' ανταποκριθεί στα βασιλικά του καθήκοντα και να χαρίσει έναν διάδοχο στη Ροδεσία, είναι υποχρεωµένος να παντρευτεί ξανά και απ' όλες τις υποψήφιες επιλέγει τη Μάντριγκαλ.

    Μήπως όµως το όνοµα της νέας του συζύγου κουβαλά µια σκοτεινή µοίρα; ¶ραγε υπάρχει ελπίδα να αλλάξει το πεπρωµένο; Θα καταφέρει η Μάντριγκαλ να ξυπνήσει την αγάπη στην καρδιά του άντρα και βασιλιά της; Κι εκείνος θα είναι σε θέση να αναγνωρίσει και να αποδεχτεί τα αισθήµατά του πριν χάσει τα πάντα για άλλη µια φορά;

    Συγγραφέας ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΜΑΡΙΑ
    Εκδότης ΩΚΕΑΝΙΔΑ


     

     Απορίες για Φανφικ γενικότερα

    Πήγαινε κάτω 
    +10
    twilightcrazy
    sunrise
    VLaSia =)
    Lizzy Cullen
    WhiteQueen
    Nemesis Of Bellin
    i love edward 2
    Stellouko
    twilightFOREVER
    emerald eyes
    14 απαντήσεις
    Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
    ΣυγγραφέαςΜήνυμα
    Επισκέπτ
    Επισκέπτης




    Απορίες για Φανφικ γενικότερα Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απορίες για Φανφικ γενικότερα   Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΠεμ 17 Ιουν 2010 - 17:29

    Εγινα μελος!!!Αλλα δεν ξερω πως ποσταρουμε ιστοριες .Για αλλη μια φορα Help. Και συγνωμη αμα ενοχλω.
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    emerald eyes
    Golden Eyed Vampires
    emerald eyes


    Θηλυκό Υδροχόος
    Ηλικία : 37
    Τόπος : 9 cycles of hell
    Αριθμός μηνυμάτων : 2461
    Registration date : 18/01/2009

    Forks Student Profile
    Team: Edward - Bella Edward - Bella
    Special ability Special ability: Mind Reading

    Απορίες για Φανφικ γενικότερα Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες για Φανφικ γενικότερα   Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΠεμ 17 Ιουν 2010 - 17:38

    Λοιπόν στο Publish υπάρχει upload, new story etc
    Θα πας να κάνεις πρώτα upload κειμένου
    μετά θα πας στο new story θα συμφωνήσεις με τους όρους που έχει και μετά με τις απαραίτητες σημειώσεις (περίληψη, ονομασία κεφαλαίου) επιλέγεις το κείμενο - κεφάλαιο που θέλεις να ποσταριστεί.
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    Επισκέπτ
    Επισκέπτης




    Απορίες για Φανφικ γενικότερα Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες για Φανφικ γενικότερα   Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΠεμ 17 Ιουν 2010 - 17:59

    Απορίες για Φανφικ γενικότερα 691711
    Και συγνωμη για αλλη μια φορα Embarassed
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    Επισκέπτ
    Επισκέπτης




    Απορίες για Φανφικ γενικότερα Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες για Φανφικ γενικότερα   Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΚυρ 20 Ιουν 2010 - 15:35

    Εδω και μερες προσπαθω να στειλω καινουργιο κεφαλαιο στο fanfiction.net και δεν τα καταφερνω .Μπορειτε να με βοηθησετε;
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    emerald eyes
    Golden Eyed Vampires
    emerald eyes


    Θηλυκό Υδροχόος
    Ηλικία : 37
    Τόπος : 9 cycles of hell
    Αριθμός μηνυμάτων : 2461
    Registration date : 18/01/2009

    Forks Student Profile
    Team: Edward - Bella Edward - Bella
    Special ability Special ability: Mind Reading

    Απορίες για Φανφικ γενικότερα Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες για Φανφικ γενικότερα   Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΚυρ 20 Ιουν 2010 - 16:14

    Το έχεις κάνει upload?
    Πρέπει να υπάρχει σαν αρχείο ανεβασμένο στον λογαριασμό σου πριν το δημοσιεύσεις
    Τι έχεις κάνει μέχρι τώρα.
    Όλα τα βήματα αναλυτικά.
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    twilightFOREVER
    Midnight Sun Vampire
    Midnight Sun Vampire
    twilightFOREVER


    ¶ντρας Αριθμός μηνυμάτων : 4265
    Registration date : 25/07/2009

    Forks Student Profile
    Team: Edward - Bella Edward - Bella
    Special ability Special ability: Creating Illusions

    Απορίες για Φανφικ γενικότερα Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες για Φανφικ γενικότερα   Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΔευ 21 Ιουν 2010 - 22:07

    απριλ εχω μια απορια και δεν ηξερα που να την βαλω γραφω ενα φανφικ και θελω να βαλω μεσα λεμονια αλλα δεν ξερω πως να το κανω χωρις να γινει το φανφικ χυδαιο μπορεις να με βοηθησεις λιγο ή τελος παντων να με βοηθησει καπιος;;;
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    http://twilightforeverfanfic.blogspot.com/
    Stellouko
    Eclipse Bitten
    Eclipse Bitten
    Stellouko


    Θηλυκό Παρθένος
    Ηλικία : 31
    Τόπος : Θεσσαλονίκη
    Αριθμός μηνυμάτων : 351
    Registration date : 09/06/2009

    Forks Student Profile
    Team: Edward - Bella Edward - Bella
    Special ability Special ability: Shield Against Mental Attacks

    Απορίες για Φανφικ γενικότερα Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες για Φανφικ γενικότερα   Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΔευ 21 Ιουν 2010 - 23:23

    Εγώ γενικά γράφω ιστορίες κάπως σπάνια, οπότε δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσω στα σίγουρα. Αλλά νομίζω, και από όσα έχω διαβάσει, ότι θα είναι πιο εύκολο να μη γίνουν τα λεμόνια σου χυδαία αν έχεις στο νου σου πάντα το συναίσθημα. Δηλαδή δεν είναι απαραίτητο να είναι απόλυτα περιγραφικά, αρκεί να δείχνουν το δέσιμο των πρωταγωνιστών και σε ερωτικό βέβαια αλλά και σε συναισθηματικό επίπεδο. Όταν αυτός που γράφει, γράφει με συναίσθημα, εγώ προσωπικα το καταλαβαίνω, και δε μου φαίνονται χυδαίες οι σκηνές.
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    https://www.youtube.com/user/BlackLaughingCat?feature=mhw4
    i love edward 2
    Midnight Sun Vampire
    Midnight Sun Vampire
    i love edward 2


    Θηλυκό Υδροχόος
    Ηλικία : 31
    Τόπος : N.Λεσβου
    Αριθμός μηνυμάτων : 1266
    Registration date : 08/04/2010

    Forks Student Profile
    Team: Edward - Bella Edward - Bella
    Special ability Special ability: Mind Reading

    Απορίες για Φανφικ γενικότερα Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες για Φανφικ γενικότερα   Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΔευ 21 Ιουν 2010 - 23:53

    να ρωτησω κατι ειδα πολλοι οτι βαλατε απο το fictionnet εκει ολες οι ιστοριες ειναι στα αγγλικα? Απορίες για Φανφικ γενικότερα 271609
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    emerald eyes
    Golden Eyed Vampires
    emerald eyes


    Θηλυκό Υδροχόος
    Ηλικία : 37
    Τόπος : 9 cycles of hell
    Αριθμός μηνυμάτων : 2461
    Registration date : 18/01/2009

    Forks Student Profile
    Team: Edward - Bella Edward - Bella
    Special ability Special ability: Mind Reading

    Απορίες για Φανφικ γενικότερα Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες για Φανφικ γενικότερα   Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΔευ 21 Ιουν 2010 - 23:59

    twilightFOREVER έγραψε:
    απριλ εχω μια απορια και δεν ηξερα που να την βαλω γραφω ενα φανφικ και θελω να βαλω μεσα λεμονια αλλα δεν ξερω πως να το κανω χωρις να γινει το φανφικ χυδαιο μπορεις να με βοηθησεις λιγο ή τελος παντων να με βοηθησει καπιος;;;


    πχ. Τα σώματά μας έγιναν ένα.
    Σε ένα σμίξιμο όχι κορμιών αλλά ψυχών.
    Βυθίστηκα στο άρωμά της και οι αισθήσεις μου με παρέσυραν σε ένα ταξίδι εμπειρίας. κτλ κτλ

    Το μυστικό είναι να πεις τα πάντα χωρίς να κάνεις καμία περιγραφή.
    Χωρίς να παρουσιάζεις την πράξη αλλά την αίσθηση που αφήνει.
    Να λες τα πάντα χωρίς να κάνεις αναφορά στην πράξη.
    Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως...
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    twilightFOREVER
    Midnight Sun Vampire
    Midnight Sun Vampire
    twilightFOREVER


    ¶ντρας Αριθμός μηνυμάτων : 4265
    Registration date : 25/07/2009

    Forks Student Profile
    Team: Edward - Bella Edward - Bella
    Special ability Special ability: Creating Illusions

    Απορίες για Φανφικ γενικότερα Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες για Φανφικ γενικότερα   Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΤρι 22 Ιουν 2010 - 13:58

    α ευχαριστω παρα πολυ με βοηθησατε απιστευτα και εσυ στελουκο και εσυ emerald eyes νομιζω κατλαβα πως θα το γραψω ετσι ωστε να φανει ωραιο και οχι χυδαιο ευχαριστω παρα πολυ πραγματικα με βοηθησατε και οι δυο..
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    http://twilightforeverfanfic.blogspot.com/
    emerald eyes
    Golden Eyed Vampires
    emerald eyes


    Θηλυκό Υδροχόος
    Ηλικία : 37
    Τόπος : 9 cycles of hell
    Αριθμός μηνυμάτων : 2461
    Registration date : 18/01/2009

    Forks Student Profile
    Team: Edward - Bella Edward - Bella
    Special ability Special ability: Mind Reading

    Απορίες για Φανφικ γενικότερα Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες για Φανφικ γενικότερα   Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΤρι 22 Ιουν 2010 - 16:10

    Απλώς να σε παρακαλέσω στο θέμα του φάνφικ.
    Αν είναι να το ποστάρεις στο φόρουμ να μην έχει την περιγραφή της ερωτικής σκηνής.
    Μπορείς να ανεβάσεις στο fanfiction.net την κανονική εκδοχή και στο φόρουμ την πιο ελαφριά έκδοση.
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    Stellouko
    Eclipse Bitten
    Eclipse Bitten
    Stellouko


    Θηλυκό Παρθένος
    Ηλικία : 31
    Τόπος : Θεσσαλονίκη
    Αριθμός μηνυμάτων : 351
    Registration date : 09/06/2009

    Forks Student Profile
    Team: Edward - Bella Edward - Bella
    Special ability Special ability: Shield Against Mental Attacks

    Απορίες για Φανφικ γενικότερα Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες για Φανφικ γενικότερα   Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΤρι 22 Ιουν 2010 - 16:42

    @twilightFOREVER Δεν κάνει τίποτα!! Smile

    i love edward 2 έγραψε:
    να ρωτησω κατι ειδα πολλοι οτι βαλατε απο το fictionnet εκει ολες οι ιστοριες ειναι στα αγγλικα? Απορίες για Φανφικ γενικότερα 271609

    Η αλήθεια είναι ότι τις πιο πολλές ιστορίες θα τις βρεις στα αγγλικά. Αν όμως επιλέξεις Books --> Twilight και στην οθόνη που θα σου βγει επιλέξεις από τις διαθέσιμες γλώσσες, στο πλάι, τα ελληνικά, θα βρειις μερικές ιστορίες. Κάποιες είναι και από μέλη του forum εδώ. Wink
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    https://www.youtube.com/user/BlackLaughingCat?feature=mhw4
    i love edward 2
    Midnight Sun Vampire
    Midnight Sun Vampire
    i love edward 2


    Θηλυκό Υδροχόος
    Ηλικία : 31
    Τόπος : N.Λεσβου
    Αριθμός μηνυμάτων : 1266
    Registration date : 08/04/2010

    Forks Student Profile
    Team: Edward - Bella Edward - Bella
    Special ability Special ability: Mind Reading

    Απορίες για Φανφικ γενικότερα Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες για Φανφικ γενικότερα   Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΤρι 22 Ιουν 2010 - 16:59

    α ευχαριστω πολυ Απορίες για Φανφικ γενικότερα 34442
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    twilightFOREVER
    Midnight Sun Vampire
    Midnight Sun Vampire
    twilightFOREVER


    ¶ντρας Αριθμός μηνυμάτων : 4265
    Registration date : 25/07/2009

    Forks Student Profile
    Team: Edward - Bella Edward - Bella
    Special ability Special ability: Creating Illusions

    Απορίες για Φανφικ γενικότερα Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες για Φανφικ γενικότερα   Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΤρι 22 Ιουν 2010 - 17:14

    emerald eyes έγραψε:
    Απλώς να σε παρακαλέσω στο θέμα του φάνφικ.
    Αν είναι να το ποστάρεις στο φόρουμ να μην έχει την περιγραφή της ερωτικής σκηνής.
    Μπορείς να ανεβάσεις στο fanfiction.net την κανονική εκδοχή και στο φόρουμ την πιο ελαφριά έκδοση.

    οκ θα το εχω στο νου μου ευχαριστω για την ενημερωση.... kiss
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    http://twilightforeverfanfic.blogspot.com/
    Stellouko
    Eclipse Bitten
    Eclipse Bitten
    Stellouko


    Θηλυκό Παρθένος
    Ηλικία : 31
    Τόπος : Θεσσαλονίκη
    Αριθμός μηνυμάτων : 351
    Registration date : 09/06/2009

    Forks Student Profile
    Team: Edward - Bella Edward - Bella
    Special ability Special ability: Shield Against Mental Attacks

    Απορίες για Φανφικ γενικότερα Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες για Φανφικ γενικότερα   Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΤρι 22 Ιουν 2010 - 17:23

    i love edward 2 έγραψε:
    α ευχαριστω πολυ Απορίες για Φανφικ γενικότερα 34442
    Παρακαλώ!! Smile
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    https://www.youtube.com/user/BlackLaughingCat?feature=mhw4
    Nemesis Of Bellin
    Midnight Sun Vampire
    Midnight Sun Vampire
    Nemesis Of Bellin


    Θηλυκό Sagittarius
    Ηλικία : 29
    Τόπος : Night Castle
    Αριθμός μηνυμάτων : 3549
    Registration date : 09/08/2009

    Forks Student Profile
    Team: Emmett - Rosalie Emmett - Rosalie
    Special ability Special ability: Controling the Elements

    Απορίες για Φανφικ γενικότερα Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες για Φανφικ γενικότερα   Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΤετ 23 Ιουν 2010 - 20:02

    εχω κι εγω μια απορια.
    κατεβασα το Graffer αλλα τις ιστοριες που μου κατεβαζει μου τις κατεβαζει σε ενα αρχειο που για να ανοιξει θελει ιντερνετ ξερετε πως γινεται να το αποθηκευσει απλα σε word?
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    WhiteQueen
    Edward's Queen
    WhiteQueen


    Θηλυκό Ιχθύς
    Ηλικία : 45
    Τόπος : Sagaland!
    Αριθμός μηνυμάτων : 8830
    Registration date : 14/09/2008

    Forks Student Profile
    Team: Edward - Bella Edward - Bella
    Special ability Special ability: Shield Against Mental Attacks

    Απορίες για Φανφικ γενικότερα Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες για Φανφικ γενικότερα   Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΠεμ 24 Ιουν 2010 - 10:11

    Αρκετά καλό τόπικ αυτό εδώ και σκέφτηκα ότι εδώ μπορούμε να συζητάμε γενικότερα θέματα που ίσως να μας απασχολούν σε θέματα φανφικ για τον τρόπο συγγραφής αυτών.

    Είναι ένας καλός τρόπος επικοινωνίας αυτών που γράφουν μεταξύ τους για να δίνουν συμβουλές ο ένας στον άλλο αλλά και παράλληλα μπορεί να γίνεται διάλογος ανάμεσα σε αυτούς που διαβάζουν και να κάνουν προτάσεις για πράγματα που θα ήθελαν να δουν σε μία ιστορία.

    Βέβαια εννοώ γενικότερη συζήτηση και όχι να εστιάσουμε σε ένα συγκεκριμένο φανφικ που τρέχει αυτή τη στιγμή. Αυτό το κάνει ο καθένας στο τόπικ του που έχει έτσι κι αλλιώς για την ιστορία του.

    Στην αρχική ερώτηση που έγινε σε σχέση με τα λεμόνια έχω να πω ότι το να γράφεις λεμόνια δεν είναι εύκολο. Υπάρχει η διακριτική γραμμή του ρομαντισμού που εύκολα μπορεί να ξεφύγει και να μετατραπεί σε κάτι άλλο. Ο τρόπος που χειρίζεται κανείς το λεξιλόγειο παίζει μεγάλο ρόλο. Από την άλλη πάλι όλα αυτά είναι υποκειμενικά γιατί κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται διαφορετικά τα πράγματα. Μπορεί για κάποιον ένα ελαφρύ λεμόνι να είναι υπερβολικό, μπορεί για κάποιον άλλο να διαβάσει μία πιο βαριά κατάσταση και να τη βρει υπέροχη ακριβώς επειδή του αρέσουν αυτού του είδους οι περιγραφές.

    Όλα έχουν να κάνουν βέβαια και με το backround στόρι και κατά πόσο η ιστορία μας έχει σαν βάση τα λεμόνια ή το ρομαντικό στοιχείο. Έχω διαβάσει ιστορίες που τα συνδιάζουν όλα και με πολύ λεμόνι μάλιστα μέσα αλλά αυτό απαιτεί αρκετή δεξιοτεχνία από τον συγγραφέα.

    Ας μη ξεχνάμε πως όλα αυτά είναι γούστα. Ότι και να γράψει κανείς σε κάποιους θα αρέσει, σε κάποιους άλλους όχι. Κάποιοι θα το λατρέψουν, κάποιοι θα το αφήσουν επειδή δεν τους εκφράζει.

    Σημασία πιστεύω έχει τι είναι αυτό που θέλει να πει αυτός που γράφει την ιστορία. Διότι όταν κάποιος γράφει πρέπει πρώτα απ' όλα να ικανοποιεί τον εαυτό του με την ιστορία που θέλει να πει. Από εκεί και πέρα δεν έχει σημασία σε ποιους θα αρέσει. Δεν αποκλείεται βέβαια κάποιοι να το παρατήσουν στη μέση επειδή δεν τους άρεσε η εξέλιξη. Πόσες φορές μας έχει τύχει να διαβάσουμε κάτι που να μας αρέσει στην αρχή και στη συνέχεια να εκνευριζόμαστε επειδή τα πράγματα δεν εξελλίσονται όπως θα θέλαμε εμείς. Αλλά από πίσω από κάθε ιστορία υπάρχει πάντα κάποιος που την λέει και αυτή η εξέλιξη εκφράζει αυτόν.

    ¶ρα ως αναγνώστες ή συνεχίζουμε και διαβάζουμε αποδεχόμενοι την οπτική του συγγραφέα ή το αφήνουμε και πάμε σε κάτι άλλο που ίσως και να μας εκφράζει καλύτερα.

    Πολλές φορές μου έχουν προτείνει να αλλάξω πράγματα σε κάποιες από τις ιστορίες μου, να προσθέσω ή να βάλω κάτι που δεν το είχα σκεφτεί. Μερικές φορές το έχω κάνει γιατί μπορεί να μου άρεσε κάποια από τις ιδέες αυτές. ¶λλες πάλι όχι ακριβώς επειδή δεν είναι κάτι που ταιριάζει στον δικό μου τρόπο σκέψης και στην ιστορία που εγώ θέλω να πω.

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    http://www.jokastia.blogspot.com
    Lizzy Cullen
    Midnight Sun Vampire
    Midnight Sun Vampire
    Lizzy Cullen


    Θηλυκό Sagittarius
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Camp Half Blood
    Αριθμός μηνυμάτων : 5908
    Registration date : 22/01/2010

    Forks Student Profile
    Team: Edward - Bella Edward - Bella
    Special ability Special ability: Controling the Elements

    Απορίες για Φανφικ γενικότερα Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες για Φανφικ γενικότερα   Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΠεμ 24 Ιουν 2010 - 11:18

    πολύ καλες οι συμβουλές αυτες! ευχαριστουμε. Θα ηθελα και εγω να ρωτησω κατι. Αφορα τα κεφάλαια.

    Ποσες σελλιδες ειναι καλο να ειναι ενα κεφάλαιο. 20-30 δεν μου βγαινει με τιποτα αλλά 5-10 φαινινται πολύ λίγες. Ποιο θα ηταν ενα καλο όριο γι' αυτο το θεμα??
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    WhiteQueen
    Edward's Queen
    WhiteQueen


    Θηλυκό Ιχθύς
    Ηλικία : 45
    Τόπος : Sagaland!
    Αριθμός μηνυμάτων : 8830
    Registration date : 14/09/2008

    Forks Student Profile
    Team: Edward - Bella Edward - Bella
    Special ability Special ability: Shield Against Mental Attacks

    Απορίες για Φανφικ γενικότερα Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες για Φανφικ γενικότερα   Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΠεμ 24 Ιουν 2010 - 11:27

    Νομίζω ότι να βάζεις γενικότερα όρια είναι λάθος. Κάποια κεφάλαια μπορεί να βγουν μικρότερα κάποια μεγαλύτερα. Σημασία έχει να ικανοποιεί εσένα το μέγεθος. Η δική μου τακτική είναι γύρω στις 30 σελίδες το καθένα αλλά έχουν υπάρξει φορές που το έχω ξεπεράσει ή έχω γράψει πολύ μικρότερα κεφάλαια των 18 - 20 σελίδων.
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    http://www.jokastia.blogspot.com
    Lizzy Cullen
    Midnight Sun Vampire
    Midnight Sun Vampire
    Lizzy Cullen


    Θηλυκό Sagittarius
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Camp Half Blood
    Αριθμός μηνυμάτων : 5908
    Registration date : 22/01/2010

    Forks Student Profile
    Team: Edward - Bella Edward - Bella
    Special ability Special ability: Controling the Elements

    Απορίες για Φανφικ γενικότερα Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες για Φανφικ γενικότερα   Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΠεμ 24 Ιουν 2010 - 11:33

    Απλώς κάποια μου φαίνονται πολύ μικρά για να ονομαστούν 'κεφαλαια'. Αυτην την απορια την ειχα αλλα εγινε πιο εντονη χθες οταν βρηκα ενα βιβλιο που διαβαζε η μαμα μου. Φανταστειτε ενα βιβλιο στο μεγεθος της εκλειψης που ηταν χωρισμενο σε 6 ή 7 κεφάλαια. Αυτό δεν μου αρεσει. Να είναι πάρα πολύ μεγάλα τα κεφάλαια. Από όποιον και να ειναι γιατι απο ενα σημειο και μετα χανεται το νοημα. Αλλά απο 5-7 σελίδες βγάζεις νοημα?
    Προσπαθω να μην με νοιαζει η εκταση αλλά το περιεχομενο αλλα και πάλι νοιωθω λιγο ασχημα να ενεβασω ενα κεφάλαιο 6 σελίδων.
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    emerald eyes
    Golden Eyed Vampires
    emerald eyes


    Θηλυκό Υδροχόος
    Ηλικία : 37
    Τόπος : 9 cycles of hell
    Αριθμός μηνυμάτων : 2461
    Registration date : 18/01/2009

    Forks Student Profile
    Team: Edward - Bella Edward - Bella
    Special ability Special ability: Mind Reading

    Απορίες για Φανφικ γενικότερα Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες για Φανφικ γενικότερα   Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΠεμ 24 Ιουν 2010 - 11:36

    Σαν προσωπική μου άποψη. Και το τονίζω προσωπική ένα κεφάλαιο θα πρέπει να χαρακτηρίζεται στο τέλος του σαν ένα κλείσιμο σκηνής.
    Μπορεί αυτό να γίνει και με μία ανατροπή ή έκπληξη στην εξέλιξη της ιστορίας.
    Επίσης μπορεί ένα κεφάλαιο να είναι ένα ή δύο POV.
    Αυτό θα εξαρτηθεί από τον κάθε δημιουργό και το είδος της ιστορίας που γράφει.
    20 σελίδες είναι σίγουρα δύσκολο για τους περισσότερους από μας να τις γράψουμε οπότε αν σε βολεύουν καλύτερα 5 με 10 σελίδες κάντο έτσι.
    Το σημαντικό είναι να νιώθεις ικανοποιημένη με το αποτέλεσμα και να νιώθεις πως με ότι έχεις γράψει έχεις καλύψει την σκηνή ή σκηνές που ήθελες να παρουσιάσεις.
    Μη ξεχνάμε πως δεν είμαστε επαγγελματίες συγγραφείς και τα βιβλία που διαβάζουμε έχουν γραφτεί τα πάντα και μετά έχουν χωριστεί από τον συγγραφέα και τον υπεύθυνο για την επιμέλεια του βιβλίου
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    Lizzy Cullen
    Midnight Sun Vampire
    Midnight Sun Vampire
    Lizzy Cullen


    Θηλυκό Sagittarius
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Camp Half Blood
    Αριθμός μηνυμάτων : 5908
    Registration date : 22/01/2010

    Forks Student Profile
    Team: Edward - Bella Edward - Bella
    Special ability Special ability: Controling the Elements

    Απορίες για Φανφικ γενικότερα Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες για Φανφικ γενικότερα   Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΠεμ 24 Ιουν 2010 - 11:39

    Σας ευχαριστω πολύ και τις δύο για τις συμβουλές σας.
    Βοηθήσατε πραγματικά!!! Smile
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    VLaSia =)
    Midnight Sun Vampire
    Midnight Sun Vampire
    VLaSia =)


    Θηλυκό Κριός
    Ηλικία : 29
    Αριθμός μηνυμάτων : 1653
    Registration date : 19/08/2009

    Forks Student Profile
    Team: Edward - Bella Edward - Bella
    Special ability Special ability: See Through Lies

    Απορίες για Φανφικ γενικότερα Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες για Φανφικ γενικότερα   Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΠεμ 24 Ιουν 2010 - 23:28

    Η αλήθεια είναι πως και εγώ έχω ξεκινήσει να γράφω κάποια ιστορία εδώ και καιρό και την πιάνω όποτε μου αρέσει..
    Είχα μια σκέψη την οποία σκόπευα να τη θέσω στη συνάντησή μας, αλλά μια άποψη και από εδώ δεν είναι άσχημη...

    Λοιπόν.
    Οι περισσότερες για να μην πω όλες ιστορίες και βιβλία στην περιγραφή χρησιμοποιούν παρελθοντικούς χρόνους... Και τώρα εγώ σκέφτομαι... Θα είναι ωραίο να χρησιμοποιήσω ενεστώτα? Ακούγεται κάπως αλλά για δείτε ένα παράδειγμα.
    Είναι κομμάτι από την ιστορία μου... Θα έγραφα κάτι άκυρο, αλλά είναι η ιστορία μου η οποία μου δημιούργησε την απορία... Ελπίζω να μη πειράζει...
    [i]

    Η στολή του σερβιτόρου είναι εξαιρετική. Παρότι στολή, για
    εμένα είναι ότι πρέπει, μιας και δεν θα μπορούσα εγώ να βρω κάτι ανάλογο της
    περίστασης. « Πω πω ομορφιές!», λέει η Εσμέ με θαυμασμό. « Αν δεν ήξερα πως
    είστε σερβιτόροι θα σας περνούσα για κάποιους από τους νεόπλουτους
    καλεσμένους», συνέχιζει χαριτωμένα.


    « Σε ευχαριστούμε πολύ Εσμέ. Και εμένα μου αρέσει πολύ η
    στολή. Και φαίνεται μας πάει, έτσι Έντουαρντ;», λέει ο Έμμετ και μου κλείνει το
    μάτι. Χαμογελάω στραβά και παίρνω το δίσκο στο χέρι. Οι πρώτοι καλεσμένοι έχουν ήδη φτάσει.[/i]



    Πώς σας φαίνεται? Θα ήταν καλύτερο έτσι ή με αόριστο?...
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    http://www.xat.com/Lost_Empeire
    Nemesis Of Bellin
    Midnight Sun Vampire
    Midnight Sun Vampire
    Nemesis Of Bellin


    Θηλυκό Sagittarius
    Ηλικία : 29
    Τόπος : Night Castle
    Αριθμός μηνυμάτων : 3549
    Registration date : 09/08/2009

    Forks Student Profile
    Team: Emmett - Rosalie Emmett - Rosalie
    Special ability Special ability: Controling the Elements

    Απορίες για Φανφικ γενικότερα Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες για Φανφικ γενικότερα   Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΠαρ 25 Ιουν 2010 - 0:01

    τι να σου πω.
    προσωπικα εχω συνηθισει τους παρελθοντικους χρονος. αλλα κατι καινουργιο ισως αποδειχτει καλυτερο. καλο θα ηταν να το δοκιμασεις
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    WhiteQueen
    Edward's Queen
    WhiteQueen


    Θηλυκό Ιχθύς
    Ηλικία : 45
    Τόπος : Sagaland!
    Αριθμός μηνυμάτων : 8830
    Registration date : 14/09/2008

    Forks Student Profile
    Team: Edward - Bella Edward - Bella
    Special ability Special ability: Shield Against Mental Attacks

    Απορίες για Φανφικ γενικότερα Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες για Φανφικ γενικότερα   Απορίες για Φανφικ γενικότερα I_icon_minitimeΠαρ 25 Ιουν 2010 - 0:06

    Λοιπόν γιαυτό το θέμα έχω κι εγώ αναρωτηθεί. Αν θα ρίξετε μία ματιά στον πρόλογο το ΣΣΣ και στο πρώτο κεφάλαιο θα δείτε ότι έκανα κάποια απόπειρα να γράψω σε ενεστώτα χρόνο αλλά αυτό δεν λειτούργησε για πολύ. Παρακάτω είναι όλο στον αόριστο γιατί μου βγαίνει πιο αυθόρμητα.

    Το Master of the Universe που διάβασα είναι όλο μα όλο στον ενεστώτα και πραγματικά με ξένιζε μερικές φορές και μου φαινόταν περίεργο. Είναι δύσκολο να γράφεις στον ενεστώτα να το κρατάς σε αυτόν και να το συνεχίζεις. Εγώ πραγματικά δεν μπορώ να λειτουργήσω.

    Παρόλα αυτά Βλασία αν νομίζεις ότι σου βγαίνει αβίαστα και σου κολλάει τότε οκ.
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    http://www.jokastia.blogspot.com
     
    Απορίες για Φανφικ γενικότερα
    Επιστροφή στην κορυφή 
    Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
     Παρόμοια θέματα
    -

    Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
    Bella And Edward :: Midnight Inspirations-
    Μετάβαση σε: